Choroby, príznaky a liečba

Cysty a myómy
30.07.2009

Cysty a myómy

Rast myómov je podmienený hormonálne, podobne ako aj cysty, veľa prípadov je takých že myóm bol roky zhruba rovnaký a potom zrazu v priebehu roka narástol o 5 cm, potom sa jeho rast zasa zastaví a možno už nikdy neporastie, s nástupom klimaktéria sa môže zmenšiť či 'vyschnúť'. Ak sa žena nachádza vo veku kedy je blízko klimaktéria, tak sa vždy oplatí vyčkať, pozorovať, pokiaľ nie je indikácia ako silné krvácanie, bolesti, iné ťažkosti napríklad s močovým mechúrom, ovplyvnenie iných brušných orgánov, anémia, atď..

Sterilita ženy
30.07.2009

Sterilita ženy

Najčastejšou príčinou pri sterilite žien je postihnutie vajcovodov, ktoré zachytávajú vajíčko uvoľnené z vaječníka a v ktorých dochádza k samotnému oplodneniu. K ďalším príčinám patrí chýbanie ovulácie (ovulácia je vypudenie zrelého vajíčka počas každého menštruačného cyklu) v dôsledku hormonálnych porúch, alebo endometrióza (ochorenie, pri ktorom sa vyskytuje výstelka maternice mimo dutiny maternice, čo vedie k poruchám cyklu a zníženej fertilite). Medzi zriedkavejšie dôvody zaraďujeme nedostatok telesného tuku (pri anorexii), genetické chromozómové poruchy, neliečené pohlavné choroby alebo vývojové odchýlky pohlavných orgánov.

Vypadávanie vlasov
30.07.2009

Vypadávanie vlasov

Vlasy, ktoré pokrývajú hlavu človeka narastú za mesiac približne 1 cm. Sú jemné, hrubšie, riedke i husté, kučeravé i rovné, zdravé i poškodené. Denne nám ich pri česaní vypadne 20 -100. Rodinný výskyt je nepochybný, podľa viacerých údajov až 80 % synov malo plešatých otcov. Aj u žien je rast vlasov ovplyvňovaný hormónmi: pri poklese hladiny ženského hormónu estrogénu, napríklad na konci tehotenstva, alebo po ukončení antikoncepcie, nastáva často vypadávanie vlasov, ktoré je však vždy miernejšie a rovnomernejšie.

Akné
30.07.2009

Akné

Akné je chronické zápalové ochorenie mazových žliaz spojené s hromadením mazu. Najčastejšie sa začína prejavovať v období puberty, pretože vtedy nastáva prudké zvýšenie tvorby pohlavných hormónov a to má za následok zvýšenú tvorbu kožného mazu. Najčastejšie sa akné vyskytuje na miestach kde je najviac mazových žliaz a to: na tvári, chrbte a hrudníku. Stagnácia sekrétu mazových žliaz má za následok ich poškodenie a vznik hlbokého zápalu, ktorého výsledkom je jazvenie. Stav zhoršuje aj prítomnosť roztočov, kvasiniek a baktérií. Pokožka s akné obsahuje vyššiu aktivitu 5-alfa-reduktázy ktorý mení testosterón na silnejší androgén - dihydrotestosterón.